Akdeniz’in güzidesi Antalya Sohbet odaları

15 Ocak 2023 tarihinde Şehir Sohbet kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 3130

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

Antalya sohbet

Antalya Sohbet Odaları Merhabalar, Sevgili TRsohbet sohbet platformu okurları, bugün ki makalemde sizlere Antalya Sohbet Odaları ve Antalya ilimizin merak edilen bazı özelliklerinden bahsetmek isterim. Tarihinden, insanlarından, geçim kaynağından, neleri meşhur, etnik kökeni nerelere kadar dayalı, nüfusu hepsini bildiğim kadarıyla aktarmaya çalışacağım.

Antalya sohbet

Umuyorum ki sizler de severek okur bilmediğiniz noktalar var ise öğrenmiş olursunuz. Antalya şehrinizin nüfus ölçüm ortalaması 2.619.832’dir.Antalya ilimiz bir önceki yıla göre nüfus artışı yaşarken,bu nüfusun 1.314.755’ini beyefendiler,1.307.077’sini de kıymetli hanımefendiler oluşturmaktadır.

Bu rakamları yüzdeye vurarak söylemek gerekirse ; %50.18 beyefendi,%49,82 hanımefendi vardır. Antalya ilimizin yüz ölçümü 20.723 km olup, kilometre karesine 125 insan düşmektedir.

Antalya ilimiz Türkiye’nin güneyinde, Ana merkezide Akdeniz’in kıyısında olan bir turizm merkezidir. Kuzeyinde; burdur, Isparta, Konya olup , Doğusunda; Karaman, Mersin bulunup, batısında; Muğla illeri vardır. Güneyi, Akdeniz ile Çevrelenmiştir.

Antalya şehrimizin kıyılarının uzunluğu 630 km’yi bulunmaktadır. Antalyalılar iyi bilir ki, Antalya’da eski Antalya evleri tabiri vardır. Antalya’da sıcaklık hep yüksek olduğu için, Bu evleri yazın sıcaklığı koymak, Kışın ise; soğuk ve serinden arındırmak için yapılmışlardır.

Antalya’nın büyük bir bölümünü içten ve dıştan yıkılmış at nalına benzer, surlar İle çevrilmiştir. Antalya ilimiz tarihinde, kuruluş olarak “Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuştur. Eski bargoma krallığınızda yıkılmasıyla çok uzun bir süre bağımsız kalmıştır.

Daha sonra korsanların eline geçerek Roma topraklarına katılmıştır. Modern şehir antik kalıntıların üzerine kurulduğu için Antalya ilimizde de antik kalıntılar sıklıkla görülmektedir. Antalya Surlarının park dışındaki kısmında restorasyonu yapılan Hadrian Kapısı Antalya’nın en güzel antik eserlerinden biridir.

Yine eski tarihte VIII. yüzyıldan itibaren buraya Ege denizinin Batı kıyılarından göçenler; Aspendos ve Side gibi şehirleri kurmuşlardır. Antalya’nın antik çağdaki adı Pamphylia idi. Bu kadar tarihinden bahsettik, Antalya ilimizin güzel Şelalelerinden de kısa bahsedelim.

Düden şelâleleri, kurşunlu şelâlesi de efsane şahane yerlerdendir. En güzel plajlarından biri de Lara plajıdır.

Antalya Şehrimizin insanları yaşam ve hayat tarzları da genellikle ikiye ayrılır. Çünkü bir hayat tarzı asırlar öncesinden Antalya halkına miras bırakılmış gelenek görenek gibidir. Türk toplumu buraya ilk geldiği zaman Antalya’nın iklimine, şartlarına ve yerleşik düzenlerine hemen ayak uydurmuşlardır.

Bir çoğunluğunu burada köy, kasaba gibi küçük şehirler kurarken, diğer taraftan küçük bir kısmı ise ; konargöçer, Bir hayat yaşamaya devam etmiştir. Antalya ilimizde bu topluluklar yazın dağlara çıkar, kışın ise ovalara inerler oralarda hayat sürdürürlerdi.

Antalyalılar deve, koyun gibi hayvanları yetiştirerek geçim sağlamak taydılar, çünkü Bu hayvanları yetiştirip bazen takas yapıyor. bazen ise; satıyorlardı.

Antalya Sohbet odaları

Antalya halkı atalarından kalma yadigâr olan zaman buldukça yaylalara çıkma orada zaman geçirmektedir. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Antalya’da, kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer.

Antalya ilimizin Akdeniz’de olmasından da anlayacağınız üzere insanları da sıcakkanlı ve yardımseverdir. Antalya ilimize bir çok yerden ulaşım sağlaya biliyoruz. Denizyolu, Karayolu, Havayolu, ulaşımı sıkıntı olmadan ulaşabileceğiniz bir şehrimizdir. uluslar arası trafiğe de açıktır.

Antalyalılar Yörük insanı olduğu için yiyecek ve içeceklerini bir çoğunu hayvancılık üzerinden belirledikleri besinlerle oluştururlar.

Kıyı şeridinde az da olsa yaş sebze üretilmesine karşın iç bölgelere gidildikçe buğday ve kuru sebze ağırlık kazanır. Antalya’nın turistik bir bölge olması açısından, Türk mutfağına hakim olması daha Türkiye’miz için bir avantajdır.

Bir çok otelinde ve lokantalarında Türk kültürel yemekleri mutlaka yer alır. fakat yöresel tatlıları ve yemekleri şunlardır; saç kavurması, tandır kebabı, kökle, Arap aşı gibi yemeklerdir.

Antalya’ya tatile gezmeye gidildiğinde bu lezzetlerinde tadına bakılmalı diye düşünüyorum. Antalya’nın birçok güzelliğinden bahsetmişken güzel Antalya’mızın, Antalya sohbet odalarından bahsetmemek olmaz.

Antalya sohbet odaları siz Antalyalı dostlarımızın gerek kendi memleketlimizi, hemşerilerinizi, hem de Başka şehirler ve ülkelerden insanlar ile tanışıp güzel dostluklar eşliğinde yeni bir başlangıç yapmanızı sağlar.

sizlerin Antalya sohbet odaları gibi bir ortamda hiçbir rahatsızlık duymadan sohbet edebilmeniz için tabii ki biz https://www.trsohbet.net sohbet platformu varız.

sizleri de aramızda görmek ister, daha kaliteli sohbet edebilmek için sitemize bekleriz.

Benzer Yazılar

Konuya ait benzer yazılar

Ankara Sohbet

Ankara ❤️ Sohbet ❤️ Odaları Merhabalar, Sevgili Trsohbet sohbet okurlarım

Sivas sohbet odalarında Chat yapın

Sivas Chat sohbet sitesi Merhaba sevgili Sivas sohbet yeri arkadaşlarımız.

Sohbet odalarından en güzeli Sinop sohbet

Sinop sohbet Merhaba Sevgili Trsohbet Odaları'nın çok kıymetli üyeleri. D