Aydın ⚡ Sohbet ⚡

18 Ocak 2023 tarihinde Şehir Sohbet kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 3491

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

Aydın Sohbet Odaları

Merhabalar, Sevgili Trsohbet Aydın sohbet odalarının birbirinden farklı ve çok değerli kullanıcıları uzun süredir, yazmış olduğum makalelerim ile Trsohbet sohbet sitemizi severek takip ediyorsunuz.

aydın sohbet
aydın sohbet

Bir önceki konumuzda sizler için Antalya Sohbet ile ilgili yazımızı paylaşmıştık İşte bu güzel makalelerime bugün bir yenisini daha ekleyeceğim.

Sizler de çok iyi bilmektesiniz ki, bulunmuş olduğumuz yurdumuzu vatan yapan, Türkiye’mizin oluşumunu sağlayan birbirine bir o kadar yakın olup, bir o kadar da bambaşka özellikler taşıyan 81 tane ilimiz, bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi de bugün ki makale başlığımı oluşturan Aydın ilimizdir. Aydın yöresinin tarihini, kültürünü, nüfusunu, gelenek göreneklerini, toplum yapısını, insanlarını, görülmeye değecek bazı yerlerini ve yine yöresel lezzetteşerini bildiğim kadarıyla kaleme alıp, sizler ile paşylaşacağım.

Umarım sizler de severek okursunuz. Aydın şehrimizin genel kültürel miras ve yapısında halk oyunları, halk müziği yöresel sözleri, giyim ve kuşamlarının yanı sıra yöresel yemekleri de akla sıklıkla gelmektedir.

Aydın efeler diyarı olduğu için zeybek oyunu, zeybek müzikleri ve efelerini de unutmadan söyleyelim.

Aydın ilimizin halk türküleri Ege bölgesi ağız yorumu İle çok değişik bir şiveyle de söylenerek ortaya farklı formasyonda yorumlar çıkartılabilir.

Aydın Chat Sohbet odaları

Aydın türküleri konularına göre de ikiye ayrılır. Efe ve zeybek türleri aşk, topum, doğa, Özlem ,duygularını anlatan türlerde türkülerdir.

Ayrıca yiğitlemeler de aydın halk Müziği’nin asla ayrılmaz bir parçasıdır. Efelerin bu türküler de kavgaları, baskıları ve dövüşleri övülmektedir.

Örnek verelim; Aydın yöresinin bilinen en eski yiğitleme türküsü genç Osman türküsü gibi peki bu müziklere ve ezgilere hangi enstrümanlarımız eşlik etmektedir.

Bağlama, divan sazı, dümbelek davul def, cura, darbuka ve kavaldır. en ünlü zeybek oyunları Aydın zeybeği, Arpazlı zeybeği, Ortaklar zeybeği, Çin’e zeybeği ve benzeri zeybek oyun türleridir.

Aydın şehrimizin merkezi nüfus ölçümü toplumda 259.786 olup bu nüfusun 129.983’lük bir dilimini beyefendiler,129.803’lük kısmını ise hanımefendiler, oluşturmaktadır.

Yine yüzdelik dilim üzerinden söylemek gerekiyorsa %50.03’ beyler,%49.97’ hanımlar tarafından yaşam sürülmektedir.

Aydın Türkiye’miz de en kalabalık 20.Ci ilimiz olarak yer almaktadır. Ege bölgemizde yer alan Aydın ilimiz turizm ve tarımsal açıdan çok gelişmiştir.

Aydının Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyimde Muğla, batısında ege denizi bulunmaktadır.

2022 yıllından bu yana nüfusunda büyük rakamlarda artış patlaması yaşanmıştır. Aysun’un iklim yapısı Köppen iklim yapısından oluşmaktadır.

Köppen iklimini beş ayrı grupta görmek mümkündür. Aydın ilimizde bir adet devlet üniversitesi bulunmakta olup ayrıca 446 ilk öğretim okulu da vardır.

Aysun’un büyük şehir illerinde ki yönetim sistemi vali il müdürleri ve danışma kurulundan oluşur.Aydın şehrinin ana ekonomi temelini tarım, turizm ve hayvancılık oluşturmaktadır.

Antik çağ dönemlerinde Aydın çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bunların bazıları ;Nysa, Priene, didyma Kenter’i olmaktadır.

Aydın Sohbet sitesi

Aydın Hititler zamanında gelişmiş, Lydia Zamanında da en parlak dönemini yaşamıştır. Selçuklu hanedanıyla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılmıştır.

Manisa, Saruhan gibi Osmanlı sancaklarının merkezi oldu. Kurtuluş Savaşından sonra 1923 yılında Aydın müstakil vilayet olmuştur.

Aydın şehrimizin eski ismi Tralleis’olup,14. Yüzyılda kurulmuş olan Aydınoğluları beyliği döneminde ismi Aydın olarak değiştirilmiştir. tarihi görülmesi gereken turistik yerleri ise ; Aydın anıtı, eski adı olan Tralleis, Didim, Apollonia tapınağı, Kuşadası’dır.
Aydınlılar giyim kuşamda da fark göstermektedir.

Aydın giyimi kuşamı denilince akla ilk gelen yörenin öz simgesi olan efeler ’in özel giyimidir. cuhadan yapılmış olan dik yakalı mintan ve şalvarları, fesleri ile bankıdırlar, Aydın ilimize özgü bazı özel Atasözleri vardır.

Aydın çukuru, altın çukuru. Kırlı gelir, yerliyi kovar. Temiz su akar, kirli su kokar. Dilin kemiği yok ama, kemiği kırar gibi nadide Atasözleri ile de donanımlıdır.

Lezzetleri ; Isırgan otu böreği, perhize tatlısı, zerde, çingene pilavı, ayran böreği, yuvarlama, börülce, turunç reçeli, nohutlu kereviz, keşkek, tahinli pide ve deve sucuğu çok meşhurdur.

Aysun’a yolunuz düşerse mutfağına mutlaka uğramayı unutmayınız.

Türkiye ritüelin de yirminci şurada gelen aydın ilimizin birçok güzelliklerinden bileğim dahilinde sırayla bahsettim.

Son olarak da Aydın Sohbet Odaları’ndan bahsederek bu güzel makalemi sonlandırmak istiyorum. Aydın Sohbet Odaları https://www.trsohbet.net sohbet sitemizin bireyinde siz sevgili misafir ve kullanıcılarımıza güvenilir hizmet vermektedir.

Aydınlı olun ya da olmayın hiç fark etmeksizin sohbet platformumuza giriş sağlayarak aramıza katılıp, sohbet edebilirsiniz. Ayrıca irc sohbet odaları üzerine sitemize girebilirsiniz.

https://www.trsohbet.net sohbet sitemize tüm dostlarımızı bekliyoruz.

Benzer Yazılar

Konuya ait benzer yazılar

Ankara Sohbet

Ankara ❤️ Sohbet ❤️ Odaları Merhabalar, Sevgili Trsohbet sohbet okurlarım

Sivas sohbet odalarında Chat yapın

Sivas Chat sohbet sitesi Merhaba sevgili Sivas sohbet yeri arkadaşlarımız.

Sohbet odalarından en güzeli Sinop sohbet

Sinop sohbet Merhaba Sevgili Trsohbet Odaları'nın çok kıymetli üyeleri. D