Balıkesir Sohbet Odaları

23 Ocak 2023 tarihinde Şehir Sohbet kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 516

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

Balıkesir güncel sohbet odaları

Sevgili Trsohbet sohbet ailesi ve çok kıymetli kullanıcılarımız. Bugün ki makalemde sizlere Balıkesir ve Balıkesir Sohbet Odaları hakkında bileğim kadarıyla aktarma yapıp, Balıkesir ilimizin, tarihinden nüfusuna kadar.

İnsanlarından kültürel  özelliklerine kadar, gezilip görülmesi gereken yerlerden yöresel lezzetleri ne kadar, toplum yapısı da dahil olmak üzere Balıkesir ilimizle ilgili bir çok konuya değineceğim.

Her zaman olduğu gibi severek okuyup Trsohbet sohbet sitemizi takip etmeyi lütfen unutmayalım.

Bu güzel makalemize Balıkesir şehrimizin nüfusu konusu İle başlıyorum. Tam sayı 1.250.610 olmaktadır. Ve bu sayı bir önceki yıldan yukarıya doğru artış göstermiştir.

Bu nüfusun 625.527’si beylerden,625.083’ü de hanımlardan oluşmaktadır. Yüzdelik bir pay İle hesaplarsak %50.02’lik Kısımı beyefendiler,%49.98’i de hanımefendilerdir.

Ben şahsen daha önce hiç Balıkesir’e gitmedim, sadece belgesellerden coğrafya tarih kitaplarından ve  İnsanlardan duyduğum kadar bilmekteyim.

Balıkesir’i anlatırken sürçülisan edersem şimdiden affola, Balıkesir ilimizde gezilecek yerler olarak “Tarihi yapılar, kaz dağı, müzeler ,doğal güzellikleri ve mesire yerleri vardır.

Eğer bir gün gitmek isterseniz, tabii bana da nasip olur inşallah, Marmara Bölgesi ’nin önemli bir kenti olan Balıkesir’e kara, hava, demir ve deniz yolu  ile ulaşım sağlayabiliriz.

Bir de görülmesi gerekli yerleri var, gittiğinizde mutlaka görün ; Karesi (Kara İsa Bey’i) Türbesini, Zağnos Paşa Camiini, Şadırvanı ve Saat Kulesini görmeden dönmeyin.

Balıkesir ilimizde tarımsal faaliyetler topraktan gıda sanayiine kadar çok geniş sınırları kapsamaktadır. Bu ilimizin sahil kesimi balıkçılık, zeytinlik ve bağcılık ile uğraşmaktadır.

Daha iç kısımlarında ise ; Hayvancılık, ormancılık, toprak mahsulleri faaliyet göstermektedir. Balıkesir ilimize  bağlı bazı ilçelerimiz. Ayvalık ,Balya ,Erdek, Gönen sadece bazılarıdır .

Balıkesir’de Akdeniz ikliminin yanı sıra zaman zaman Karadeniz iklimi ve karasal bir film de iklimde baş göstermektedir. Ege kıyılarında yazları sıcak ve kurak kışları ise yağışlı olur.

Balıkesir’de turizm de çok önemli olduğu için turizm koruması altında tarihi mirasları vardır. Buna örnek verecek olursak, “millî Park olarak ayrılmaktadır”.

Sevgi dolu Balıkesir’den ücretsiz sohbet

Balıkesir’den bahsetmişken Atatürk es geçmek olmaz diye düşünüyorum, Çünkü tam yedi kez Balıkesir ilimize ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Atatürk’ün Balıkesir hutbesi, hala hatırlanmaktadır.

Tarihimize göre Balıkesir adını Bizans imparatorunun Hadrianus’un av partilerinde kullanmak için yaptırdığı Paleo Kastro eski hasır sözünden kaynaklı sebeplerden ötürü almaktadır.

Daha sonraki zamanlarda ise bu isim ve bu konu rivayet olarak tarihe geçmiştir.

Bu rivayetlerden birisi de “Balıkesir adı daha çok bal, balık, kesir ve hisar kelimeleri üzerinde yapılan oynamalarla izah edilmektedir.

Ve bazı tarih ve coğrafya kitaplarında Balıkesir, Balıkesir’in yerinde “Balak Hisar” veya “Balık Hisar” yazılır. 1923 yılında, bir kanunla Karesi deyimi kaldırılarak “Balıkesir” sözü aynı zamanda Vilayetin de adı oldu.

Ve sonrasında İzmir’in işgalinden  bir gün sonra 16 Mayıs 1919 gelen iş gel haberi büyük bir kargaşaya yol açmıştır. Balıkesir geçmişinde rivayetlerle dolu bir ilimizdir.

Balıkesir şehrimizin yöresel oyunları arasında halk oyunları yer almaktadır bunlara örnek vermemiz gerekiyorsa ; Harmandalı, İkili Güvende, Toplu Güvende, Bengi gibi oyunlardır.

Çok kendine özgü yapısıyla muhteşem bir Balıkesir insanı vardır O kadar şahanelerdir ki, kaldırım yerine caddede yolda yürümeyi tercih eder.

Bu yürüyüş sonrası eğlenceli diyaloglara sebep olurlar. Kendilerini özel konuşma tarzıyla da dikkatlerimizi çekmektedirler.

Bu güzel insanların yemek kültürü ve lezzeti de sıra dışı, efsanedir. Yöresel yemeklerine örnek vermek gerekirse; Börülce, Tirit, Manav tarhanası, Saçaklı mantı, Zerde, Höşmerim, Düğün çorbasıdır.

Değişik tatları denemeyi seviyorsanız. Mutlaka bu tatlıları, deneyin Ya da yerinde yiyin, şimdiden afiyet olsun.

Ülkemizde Yer edinmiş Balıkesir ilinin bir çok güzelliklerinden, tatlı insanlarından bahsettik. Sıra Balıkesir sohbet odalarına geldi. Balıkesir sohbet Odalarında sizler de radyo sohbet, muhabbet edebilmek istiyorsanız.

Yapmanız gereken şeyler çok basit, kendinize uygun bir rumuz seçerek https://www.trsohbet.net sohbet platformumuza bağlanıp, anında bizler ile yazılı chat yaparak sohbet edebilir.

Yeni dostluklar kurabilirsiniz. Siz bir telefon kadar yakınız lütfen unutmayın ve sohbet sitemizi ziyaret ederek, Sizde ailemizden birisi olun. Hepinizi Sitemize bekleriz. sağlıcakla kalın… ve bizlerin sürekli sizlerin daha güvenilir bir ortamda sohbet yapmanızı sağlamak için uğraştığımızı unutmayın hoşcakalın…

Konuya ait etiketler

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Benzer Yazılar

Konuya ait benzer yazılar

Ankara Sohbet

Ankara ❤️ Sohbet ❤️ Odaları Merhabalar, Sevgili Trsohbet sohbet okurlarım

Sivas sohbet odalarında Chat yapın

Sivas Chat sohbet sitesi Merhaba sevgili Sivas sohbet yeri arkadaşlarımız.

Sohbet odalarından en güzeli Sinop sohbet

Sinop sohbet Merhaba Sevgili Trsohbet Odaları'nın çok kıymetli üyeleri. D