Bolu Sohbet

22 Ocak 2023 tarihinde Şehir Sohbet kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 386

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

Bolu sohbet odaları

Merhaba Sevgili Trsohbet sohbet platformu’nun çok kıymetli üyeleri, Bu gün sizlere Bolu sohbet üzerine tanıtım yapmak istedik.

Daha önce sizler için Canlı sohbet makalemizi paylaşmıştık ve Canlı sohbet odalarında neler yapılacağını anlatmıştık.

Uzun süredir biliyorsunuz ki Trsohbet sohbet ailesi adına Türkiye’mizin 81 ili ile ilgili teker teker makale yazmaktayım.

bolu sohbet
bolu sohbet

Ülkemizi oluşturan bu illerimizden biri de Bolu şehrimizdir.

Bolu şehrimizin ebetteki birçok güzelliği vardır.

Zaten birazdan makalemin devamında Bolu şehrimizden tutun da, halkından, İnsanlarından, kültüründen, coğrafi konumu ikliminden, nüfusundan, tarihinden, yemeklerinden ve Bir çok özelliğinden bildiğim kadarıyla bahsedeceğim.

Eğer ki, eksik bildiğim noktalar varsa lütfen sizlerde, sitemize ve makaleme yapacağınız yorumlarla eksikleri tamamlayabilirsiniz.

Bolu ilimiz adından da anlayabileceğiniz üzere bölük ve bereketten geldiği kulaktan kulağa söylense de tarihimiz de nereden geldiği bazı söylemlere göre belirsiz olarak adlandırılmıştır.

Gelin Bolu’nun tarihini incelerken, nasılmış görelim. Bolu ilimizin ilk sakinleri Hititler’dir.

Lâkin belli bir süre sonra bütün Hitit toprakları gibi Bolu da Frigyalıların eline geçmiştir. Asırlar önce çıkan bir savaş İle Lidyalılara yenilen Frigya halkı mecburen Lidyalılar’ın yönetimine dahil olmak zorunda kalarak Bolu Lidya halkının topraklarına katılmıştır.

Bolu tarihte bir çok uygarlığa ev sahipliği yaparken, O uygarlığın yönetimi etkisiyle de yaşam sürmek zorunda kalmıştır.

İlerleyen zamanlarda bu uygarlıklara yapılan bazı savaşlar sonucu Bolu ilimiz, Makedonya Kralı Büyük İskender, Persleri yenerek Anadolu’nun birçok yeri gibi Bolu’yu da ele geçirdi.

Makedonya kralı ölünce yabancılar tarafın başka başka devleti yıkma politikaları İle çökertilmiştir.

Tam olarak İşte bu yüzden, Bugün bazı Afrika ülkelerinin resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Fakat bu ülkenin İngiliz ve Fransız milletiyle ilgisi yoktur.

Bolu destanları İle de çok nam salmıştır. Bolu ilimizin gelenekleri de çok meşhurdur, Düğün gelenekleri, evlenme gelenekleri, Nevruz gelenekleri, doğum ve ölüm gelenekleri, Hıdırellez gelenekleri, bayramlar ve törenler, Kutlamalar itina İle yapılmaktadır.

Bolu ilimiz nüfus ölçümü zamanla artış gösterip, 320.014 olmuştur. Bu nüfus’un 158.580 ‘ i beyefendiler, 161.434’ü de hanımefendilerden oluşur.

Bolu ilinin nüfusunu yüzde olarak hesaplarsak % 49.55 beyefendi, %50.45 hanımefendi vardır. Bolu’nun güzel hanımları beyefendilerine ağır basmaktadır.

İnsanları görünüşüyle de etkisi atlına alıp hayran bırakan Bolu ilimiz, Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer almaktadır.

coğrafi açıdan çok önemli yerde olan ilimiz Bolu’ya Her yıl binlerce insan hem tatil yapmak, hem de İş için seyahat etmektedir.

Bolu sohbet siteleri

Ve İstanbul ile Anadolu’yu birbirine bağlayan transit geçiş yolu üzerinde ki güzergâh il tarihi ve kültürel turizmiyle de çok büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

ayrıca bolu ilimiz Batı Karadeniz’in incisi olarak da ön plana çıkmıştır. Bolu’nun Geçim kaynağı, tarım, ormancılık ve sanayidir. topraklarının birçoğu neredeyse ormanlarla kaplıdır.

Bolu da ormanlarda var olan ağaçlar çok verimli ve kalitelidir. Bolu da Bir çok mobilya fabrikası da yer almaktadır.

Bu şehirde hayvancılık da yavaş yavaş gelişip keçi koyun gibi hayvanların yanı sıra kanatlı hayvancılığa da el uzatmışlardır.

buralarda görülen ve İşlenerek yetiştirilip satılan ürünler arasında nohut, arpa, pirinç, patates, mısır bulunmaktadır. Özellikle ise ; patates bolu şehrimiz açısından önemli bir besin kaynağıdır.

En meşhur ürünlerinden iki tanesi ise çam balı ve arı sütüdür.Elma armut üzüm gibi ürünlerde yer alırken Bolu’dan çoğunlukla aşçılar çıkmaktadır.

Bolu mutfağı ve yöresel yemekleri Ovmaç Çorbası, Kızılcık Tarhana Çorbası, Çiğ Börek, Kabaklı Gözleme, Acı Su Bazlamacı, Etli Mantı, Ekmek Aşı, Patatesli Köy Ekmeği, Kedi Batmaz, coş hoşafıdır.

Gezilip görülmesi gereken yerler olarak da ; Abant, örörci yaylası, sinekli yaylası, Abant köy pazarı, güzel dere Şelalesi’dir.

Bolu Kesinlikle gezilip, görülmesi gereken, lezzetlerine bakılması gereken efsane yerlerden biridir.

Bolu’nun sizler için birçok özelliğinden bahşettik, önerilerimiz de bulunduk, can alıcı kısmına geldik.

Şimdi Bolu Sohbet Odaları halkında da kısa bir Bilgi vereyim.

Dünyanın her yerinden ve Türkiye’de bir çok ilden sohbet platformumuza binlerce insan katılıp radyo dinlerken sohbet ediyor. bunların arasında tabi bolu ikimizde var.

Kendinizi yalnız hissediyorsanız, kaliteli sohbet arıyorsanız, tercih etmeniz gereken tek adres bizleriz, Biz kim miyiz https://www.trsohbet.net sohbet platformuyuz.

yazılı Chat seven tüm dostlarımızı sitemize bekleriz.

Benzer Yazılar

Konuya ait benzer yazılar

Ankara Sohbet

Ankara ❤️ Sohbet ❤️ Odaları Merhabalar, Sevgili Trsohbet sohbet okurlarım

Sivas sohbet odalarında Chat yapın

Sivas Chat sohbet sitesi Merhaba sevgili Sivas sohbet yeri arkadaşlarımız.

Sohbet odalarından en güzeli Sinop sohbet

Sinop sohbet Merhaba Sevgili Trsohbet Odaları'nın çok kıymetli üyeleri. D