Çorum Sohbet Odaları

29 Ocak 2023 tarihinde Şehir Sohbet kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 462

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

En güzel Çorum Sohbet odaları

Merhaba Sevgili Trsohbet okurlarımız, Bu gün sizlere çorum sohbet odaları hakkında bilgi vereceğim.

Trsohbet sohbet ailesi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz, Türkiye’nin illeri makalemde Çorum ilimize gelmiş bulunmaktayım.

çorum sohbet
çorum sohbet

Her geçen gün farklı bir şehir, farklı özellikleri ile Dünya’nın oluşumunun bir parçası olan Türkiye  sınırları içerisinde bulunan illerimizi tanıyor ve güzelliklerini keşfediyoruz.

Bugün de Çorum şehrimizin tarihinden tutunda, tarihinden bugüne kadar gelme öyküsünü, etnik köken yapısını,  nüfusunu, halkı ve insanlarını, yaşam kültürünü, gezilip görülmesi gereken yerleri, yöresel yemeklerini ve Çorum sohbet odaları hakkında bildiğim kadarıyla sizlere aktaracağım, umarım sizler için de keyifli bir makale olur. severek okur ve bizleri takip ederseniz.

Çorum ilimiz ortada bir yerde gözükse de bazı noktaları yani bölgeleri birbirine bağlayan balam görevini görmektedir.     

Coğrafi konum olarak İç Anadolu bölgemizi karadeniz’e,  Doğu anadoluyu batıya bağlayan İşlek bir yol güzergahı üzerinde bulunup, Kültür ve Sanat geleneğini devam ettirmiş, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış, değişik kültür ürünlerini ve tarihi mirası bünyesinde barındıran bir İldir.

Ayrıca köklü tarihi ve bir çok uygarlıkları ev sahipliği yapan Sağlam bir yapısı vardır. tarihi kökeni sağlam olan Çorum ilimiz turizm açısından da ön plana çıkıp, güzel yerlere gelmeyi başarmıştır.

Bu durumdan ötürü ülkemizin en önemli merkezlerinden biri ünvanını da almıştır.

günümüzde 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve  Anadolu topraklarında ilk organize devleti kuran Hititler’in başkenti hattuşa Çorum sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ve Anadolu ilimizin kalbinde hattuşa Unesco  tarafından Dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Ülkemizdeki önemli 16 değerlerin içinde yer almaya hak kazanmıştır.

Bir çok ansiklopediye ya da kültürel belgesellere baktığımızda, Çorum ilimizin 16 tane değer içinde olduğunu  görebiliriz. tarihimizde bir çok şehrin yine bir çok uygarlığa ev sahipliği yapıp, yaşam sürdüğünü bilmekteyiz.

bunlardan en eski ve bir tanesi de Çorumdur. Çorum ilimizde Hititler Mısır uygarlığı kadar eski ve zengindir.

Çorum sohbet

Ayrıca  yine hititler Mısır ile kardeş anlaşmasını  uygulayıp çivi yazısını Boğazköy de bulup kullanmaya başlamıştır.

Bunların yanı sıra buralarda tapınaklar ve bazı işletmelerde yer almaktadır. Bu işlemeler tanrı, tanrıçalar,  hayal ürünü olmaktadır.

Çoğunluk kayaların üzerinde işlenmiş, O tarihten bu zamana miras kalmıştır. ulu Önder Atatürk’ün direktifleriyle Bir çok kazı çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalardan  bir tanesi İlk milli kazı çalışmamız  Alacahöyük’te ; Hitit öncesi dönem olan Hatti Dönemine tarihlenen 13 Kral Mezarı’nda  bazı eserler bulunan taşır. Ve bu eserler o dönemin yüksek kültürünü yansıtmaktadır.

Biz bunlara örnek vermek istersek; Boğa ve  geyik heykelleri gibi eserleri gösterebiliriz. ayrıca kapı ve benzeri eşyalarda da kabartmalar kullanılıp motiv şekilleri verilmektedir.

Çorum ilimizin Gezmeyi seven seyyahlar içinde yürüyüş yolları çoğunluktadır. yürüyüş yollarının yanı sıra bisiklet yolu da ön plana çıkmıştır.

Doğal güzelliği olan sakin bir şehir olan Çorum’a Şehri saran kavrulmuş leblebi kokuları da  ayrı bir güzellik katar. Peki yürüyüş ve bisiklet yolları nereler hitit yolu yürüyüş parkurları, hitit yolu yürüyüş ve bisiklet rotaları gibi yollardır.

Şehrin simgesi haline gelmiş Mihenktaşı gibi değerli parkurlardır. Bunların yanı sıra  yol üzerinde işaretlenen on bir kısa ve altı uzun mesafeli olmak üzere toplam on yedi yürüyüş parkuru daha bulunmaktadır. hitit yazılı belgelerininde  bulunduğu bir çok müze Çorum ilimizde yer almaktadır.

Bu müzelerde Roma dönemi cam eserler ve altın gümüş süs eşyaları, heykelcikler bulunmaktadır. Çorum müzesi nede siz değerli ziyaretçileri için yenilikler de yapılmaktadır.

Çorum Turizm açısından da çok güzel yerlerde ve zengindir gidildiği zaman görülmesi gereken belli başlı yerleri vardır. anıtlar meydanlar, hanlar hamamlar, Çeşmeler küpürler, Yürüyüş yerleri ve doğal güzellikler mesire yerleri, kuleler ve kalelerdir.

Şahsen Çorum’a gidip görmedim lakin birkaç Çorumlu arkadaşım olduğu için İnsanı cana yakın ve çok espirili bir yapıya sahiptir.Çorum şehrimizin nüfus ölçümü ise ; toplumda 298.796 ‘dır.Bu nüfus’un  148.326 beyefendiler, 150.470 hanımefendiler tarafından oluşmaktadır.

Bu nüfus sayımını yüzeye vurarak söylemek gerekirse ; %49.64 beyefendi,  % 50.36 hanımefendi yaşam sürmektedir. Çorum ilimizde ekonomik ve geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık ön planda olup, nüfus’un çoğunluğu tarım sektöründe çalışmaktadır.

Ayrıca son on yılda eskiye nazaran sanayi sektöründe de büyük bir ilerleme ve gelişme vardır.Çorum ilimizde kışları soğuk yazlarının sıcak ve kurak olması nedeniyle hübubat ziraatı ön plandadır. buğday ve arpa tarımda ve üretimde   önemli bir potansiyele sahiptir.

Çorum’da Kızılırmak’ın suladığı tarafta ise pirinç tarımı daha sıklıkla ve çok yapılmaktadır.bunların yanı sıra patates,  Çavdar, nohut, mercimek  ve yan bitkiler ekilip yetiştirilmektedir.

Çorum’un meşhur yemekleri ve yiyecekleri ise başta  Çorum leblebisi, Çorum köftesi, Çorum mantısı, sırık kebabı, söbelek dolması, çatal aşı ve kuzu tandırdır. 

Çorum sohbet sitesi

Her zaman söylediğim gibi değişik lezzetler katmak isteyen, mutlaka bu güzel yemeklerin tadına bakmalıdır, diye düşünüyorum. Çorum’un halkoyunları da meşhurdur, İkili tekli şekilde oynanan bu oyunlar, davul eşliğinde oynanıp sergilenmektedir.

Kulağa hoş gelen ezgileriyle müzikleri de Çorum’a ayıbı renk katmaktadır. Türkiye’mizin illerimizden  biri olan Çorum tüm özellikleri ve güzellikleri ile görülmeye değerdir.

Trsohbet Platformu olarak sizlere bedava ve Ücretsiz sohbet ortamları sunarken, Çorum sohbet odaları olarak daha güvenli,huzur içinde sohbet etmeniz için bir çok çalışma yapmaktayız.

Bu çalışmalardan biri kaliteli yönetim  kadrosu ile sitenin arka tarafında yapılan ekip çalışmalarıdır.Çünkü her birey bizim için özeldir ve değerlidir.

Güven ve sağlıklı sohbet ortamında bulunmak sizlerinde hakkı, hedefimiz hep elele daha güzele, saygılı ve  hoş görü içinde büyük bir aile olabilmektedir. Katileyi yazılı chat çok nadir, bulabilirsiniz. irc sohbet

Fakat biz  bu farkı sizlere  göstermek için elimizden gelenin en iyisini yapmak için varız. Sizlerde sıkıldığımız zaman ya da sohbet etmek istediğiniz zaman Trsohbet sitemize giriş yapıp, kendinizde gözlemleyebilirsiniz. https://www.trsohbet.net sohbet odalarına ve ortamına siz sevgili dostlarımızı bekleriz.

Benzer Yazılar

Konuya ait benzer yazılar

Ankara Sohbet

Ankara ❤️ Sohbet ❤️ Odaları Merhabalar, Sevgili Trsohbet sohbet okurlarım

Sivas sohbet odalarında Chat yapın

Sivas Chat sohbet sitesi Merhaba sevgili Sivas sohbet yeri arkadaşlarımız.

Sohbet odalarından en güzeli Sinop sohbet

Sinop sohbet Merhaba Sevgili Trsohbet Odaları'nın çok kıymetli üyeleri. D