Denizli Sohbet odaları

30 Ocak 2023 tarihinde Şehir Sohbet kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 423

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

Denizli sohbet

Merhaba Sevgili Trsohbet sohbet okurları Daha önce sizler için Çorum sohbet hakkında bilgi vermiştik.

denizli sohbet
denizli sohbet

bugün sizlere yazacağım makalemde Denizli Sohbet Odaları ve Denizli şehrimizin A’dan Z’ye kadar var olan tarihi geçmişi, etnik yapısı, ekonomik durumu ve geçim kaynağı, nüfusu, yöresel Özellikleri, halkı ve toplum yapısı, gezip görülmesi gereken tarihi kültürü, turizme katkısı, oyunları,  yöresel yemekleri ve Denizli Sohbet Odalarından  bilgim dahilinde paylaşımda bulunacağım.

Bu ilimize ile ilgili ne varsa öğrenebilirsiniz. Umuyorum ki sizler de bu makaleyi severek okur ve güzel bilgiler edinerek, sitemize ziyaret de bulunursunuz.

Denizli tarihinde bir çok devlete kucak açıp ev sahipliği yapmıştır.  Bu devletler ve uygarlıklar arasında başta Lidyalılar olmak üzere Bizanslılar, Roma ve Frigya medeniyeti bulunmaktadır.

Denizli şehrimiz bugünki bulunduğu şehirden 6 km ötede Eskişehir köylerinden birinde kurulmuş olup, Türkler Denizli havasını kontrol altına aldıktan  sonra taşınarak kendi ana merkezine nakli olmuştur.

Denizli ilimizin tarihinde sabit bir ismi yoktur kaynaklarda ve kitaplarda farklı farklı isimler almış  ve o isimlerle anılmıştır.

Selçuklu imparatorluğu zamanında alınan kayıtlara göre ;  yine Selçuklu Mahkemesi nde bu şehre Ladik  ismi verilmiştir. ıbni Batuta’nın seyahatnamesinde “Tonguzlu” denilmektedir.

Fakat bu isim bir türlü netlik kazanmamaktadır.

Hatta yine bazı kaynaklarda Timurlenk’in zafernamesini yazan, şerafettin Zeydi “Tenguzluğ” diye bahsetmiştir.

Denizli sohbet siteleri

Çünkü bilindiği üzere Tengiz kelimesi eski Türkçede deniz anlamına gelmektedir. sonuç olarak bir türlü kesin bir ad ortaya çıkmamıştır.

Bu kelimeler halk tarafından zorlukla kullanıldığı için ve  bir türlü telaffuz edilmediği için çok sıkıntı yaşamışlardır.

Bu durumdan ötürü zaman içinde Denizli olarak değiştirilmiş ve bu şekilde kullanılmıştır. tarihte bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan Denizli ilimiz bir çok beylikleri de sinesinde barındırmıştır.

Bizanslıların elinde kalan bu güzel beldemiz zaman içinde fetih edilerek Türk topraklarına katılmış ve Türk Toprakları sınırları içinde beylikler devam etmiştir.

Ataoğlularından Tacettin Cimri  isyanında öldükten sonra yenile Ali bey geçmiştir. Bir müddet yönetimi devralıp  sürdürülen Ali Bey’in vefatından sonra yerine oğlu inanç bey gelip düzeni bozmadan üretime devam etmiştir.

Lakin bir farkla İnanç bey geldiğinde halk huzura ve adalete kavuşmuştur.

Bu beylikler, uzun süre devam ettikten sonra kesilmiştir. kurtuluş Savaşı’na kadar hep bir yönetim altında bulunan Denizli ilimiz, Turizm açısından da Çok önemli bir güzergahta yer almaktadır.

Ayrıca Anadolu Yarımadası’nın güneybatısında, Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda, Ege, ıç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit teşkil etmektedir. Turizm açısından da çok yol kat etmiş, zenginleşmiş bir şehirdir.

turistler sıklıkla ziyaret eder, gezilip görülmesi gereken yerleri ; karahayit, honoz dağı milli parkı, Keloğlan mağarası, forum çamlık, Tripolis antik kenti,  ornaz vadisi, ağlayan şelale, Çamlık mesire yeri, Pamukkale şarapları, İnceğiz kanyonu, Akhan kervansaray, Kleopatra havuzu, Denizli kayak merkezi ve horoz heykeli gibi görülmeye değer güzellikleri vardır.

Ayrıca denizli horozu ile çok ünlüdür. Denizli’nin insanları konuşmaları ve davranışlarıyla da girdiği her ortamda ilgi üzerlerine toplayıp insanlara cana yakın ve sempatik davranırlar. Ve çok dikkat çekerler. Denizli halkoyunları da çok meşhurdur.

Denizli hakkında

Fakat bu bir şehrimiz Ege ve Muğla illerinden etkilenip zeybek oyununa daha yatkındır. Fakat bazı kesimleri canlı müzik ve hareketli şarkılar olan devilinrde eğilim göstermektedir.

Atatürk’ün de sıklıkla Denizli’ye ziyaret etmesi bilinmektedir. Ve yine ulu Önder Atatürk’ümüz sarı zeybek, Şarkısının veya ve oyununu sevmektedir.

Denizli ilimiz sayesinde ulu Önder Atatürk’ümüzde almış olduk, Denizli Türkiyemiz açısından kıymetlilerimizden olmaktadır.

Denizli ilimizin nüfus ölçümü tam olarak 1.51.056 ‘dır Bu nüfusun 523.498’ini beyefendiler, 527.558’ini de hanımefendiler oluşturmaktadır.

Biz bu nüfus sayımını yüzde vurmak istersek eğer Denizli de % 49.81 beyefendi, % 50.19 hanımefendi yaşam sürerek ikamet etmektedir. Ayrıca nüfusun çoğunluğu tarım işiyle uğraşmaktadır.

Denizli ilimizin ekonomik yapısı ve koşulları tarıma elverişli olup, bunun yanı sıra Bu şehirde  ormancılık ve balıkçılık de ön plandadır.

Buğday, arpa, nohut sıklıkla yetiştirilirken, sebze ve meyvecilik gelişerek  ilerlemektedir. ayrıca Denizli’de kavun, karpuz ve vişne üretimi de yapılmaktadır.

Turizm açısından ileride olan Denizli Sanayi açısından da kendileri her geçen gün geliştirmekte ve yukarı taşımaktadır.

İnsanlarının bir çoğu kırsal da tarımsal faaliyetlerde bulunup geçimlerini sürdürmekte olup, diğer kısmı ise deniz mahsulleri ile geçim kaynağı elde etmektedir.

Denizli ilimizde Denizli halkının giydiği kıyafetler vardır fakat bunlar da farklılıklar gösterir. kullanılan aksesuar ve kıyafetlerde farklılıklar olsa da yöreden yöreye benzerlikler kaçınılmazdır, mutlaka gözle görürsünüz.

Kadınlar genel olarak geniş ve paçaları golf tipi, lastikli şalvar giyerler. Üst giysiler dizlere kadar uzayan bazıları parçalı, bazıları yekpare biçimde “fistanlar” dır.

Denizli Chat sohbet odaları

Başa genellikle ön tarafına sarı pul paralar dizilmiş fesler giyerken, erkekler kabalak, Kozalı fes, oyalı poşu, kolan, kuşak ve potur giyerler.

Ayrıca düğün derneğe giderken bu yöresel kıyafetleri değişebilir. Yöresel yemekleri ve lezzetleri çiğ dolması, zeytinyağlı patlıcan gömme, keşkek, arabaşı, yoğurtlu köfte, yen böreği, kuyu kebabı, biber tatarı, yaprak sarma, katmer ve cızşamadır.

Bu güzel lezzetlerin yanı  sıra  zeytinyağlı yemekleri de ön plandadır. Sizlere her zaman belirtiyorum damak tadınız yeni lezzetlere açık ise Bu güzel lezzetleri denemenizi tavsiye ederim.

Çünkü can boğazdan gelir, güzel yerleri gezin lezzetlerine bakın size mutluluk vereceğini düşünüyorum.

Trsohbet sohbet ailesi  bugün sizlere dilimin döndüğünce Denizli şehrimizi anlattım, Bir de Denizli ilimizin sohbet odalarından bahsedelim.

Denizli sohbet odaları ve ortamları size başka bir dünyanın kapısını açıyor. Yazılı chat ortamına başka bir gözle bakmanızı sağlıyor, kaliteli güvenli sohbetin lezzetli sunuyor. Yoğun bir iş günü ya da çok stresli bir gün geçirdiyseniz.

Birileriyle konuşup sohbet etmek ya da müzik dinlemek isterseniz tabii ki Trsohbet. giriş yaparak bizi tercih edebilirsiniz.

Bunun için Denizli’de olmanıza da gerek yok Türkiye’nin ya da dünyanın neresinde olursanız olun yeni dostluklar kurmak için sitemizi ziyaret edip aramıza sizlerde katılın lütfen, yazılı Chat ve mirc sohbet seven tüm dostlarımızı ve sohbet etmekten büyük keyif alan herkesi https://www.trsohbet.net sohbet sitemize bekleriz.

Benzer Yazılar

Konuya ait benzer yazılar

Ankara Sohbet

Ankara ❤️ Sohbet ❤️ Odaları Merhabalar, Sevgili Trsohbet sohbet okurlarım

Sivas sohbet odalarında Chat yapın

Sivas Chat sohbet sitesi Merhaba sevgili Sivas sohbet yeri arkadaşlarımız.

Sohbet odalarından en güzeli Sinop sohbet

Sinop sohbet Merhaba Sevgili Trsohbet Odaları'nın çok kıymetli üyeleri. D