En güzel Çankırı sohbet odaları

29 Ocak 2023 tarihinde Şehir Sohbet kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 415

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

Çankırı sohbet

Merhaba Sevgili Trsohbet sohbet üyeleri ve okurlarımız. Bu gün sizlere Çankırı sohbet hakkında bilgi vereceğiz.

çankırı sohbet odaları
çankırı sohbet odaları

Daha önce sizler için paylaşmış olduğumuz Bursa sohbet odaları adlı konumuzda bursa ilimiz ile ilgili bilgilendirmeler ve sohbet odaları hakkında makalemizde Bursa sohbet odalarını bahsetmiştik.

Sizin de bildiğiniz üzere hem sizleri bilgilendirmek hem de Türkiye’mizin güzelliklerini göstermek adına ülkemizin oluşumunda yer alan birbirinden farklı şehirlerimizi bildiğim kadarıyla sizler ile paylaşıyorum.

sadece şehirlerimizi değil şehirlerimizin sohbet odalarını da bu ortamda sohbet işleyişini de sizlere aktarıyorum.

Ve bugün sizlere Çankırı şehrimizin kültüründen,  nüfusundan, halkı ve insanlarından, görülmesi gereken yerlerinden, gezilmesi gereken yerlerinden, efsane yemeklerinden, etnik özelliklerinden ve Çankırı sohbet odalarında bahsedeceğim. umarım sizlerde keyifle bu makaleme okursunuz.

Çankırı ilimizin etnik köken ile incelediğimiz zaman tarihi antik döneme kadar dayanmaktadır. Bu dönemler arasında, Doğu ve batı şeklinde de iki ayrı kısma kadar ayrımlar ve izler göstermektedir.

Tarihimizde bu  antik şehrin Yani  “Çankırı şehrinin”, antik ismi Gangra’dır ve bu ismi günümüze kadar korumuştur. Bu isim ilk olarak Grek ve Roma dönemlerinde belgelenmiştir. Bu Antik Kentden bahseden eski yazılı belgeler asırlar öncesine dayanmaktadır.

Çankırı sohbet odaları

Ayrıca ansiklopedi yazarı Plinius bu dönem hakkında çeşitli açıklamalara yer verip, o tarihte olanları desteklemiştir. eski çağdan başlayarak Luvi devrine kadar uzanarak Anadolu’yu kapsamış ve benimsenmiş yerel bir isimdir.

lakin halk bunu söylemekte zorlandığı için kendi dillerince ve anlayabilecekleri şekilde bu ismi ayrıştırıp çan ve kırı kelimelerini birleştirerek ortaya Çankırı ilimizin ismini çıkartıp bu şekilde kullanmaya başlamıştır.

Ve yine günümüzde bu şekilde kullanılmaya devam etmektedir. tarih öncesi çağlar birkaç kısma ayrılmaktadır kısaca belirtmek gerekirse ; Paleolitik Dönem, Kalkolitik  Dönem,  “Eski Tunç Çağı, Orta tunç, genç tunç,  Demir çağı”, Helenistik Dönem  peşin sıra Roma imparatorluğu  ve Çankırı Türklerine kadar dayanmaktadır.

Anlatılan destanlar da  Çankırı, Mankuriye    adıyla sıklıkla zikredilen bir şehir durumundadır. Bir daha imparatoru Çankırı‘yı ve Kastamonu’ya fethederek, buradaki yaşayan tüm Türkleri esir alarak İstanbul’a sürgüne göndermiştir.

Çankırı ilimiz tarihi yönün dışında,  turistik açıdan da çok zengin ve güzel yerlere gelmeyi başarmıştır. Yabancı ülkelerden bir çok turist veya yine Türkiye illerimizden  başka şehirlerinden insanlar buralardaki görülmesi gereken turistik yerleri gezip görerek turizme katkı sağlamaktadır.

sıklıkla ziyaret edilen yerler müzeler Ören yerleri, Hamamlar, Medreseler, Camiler, Çeşmeler, köprüler ve Mağaralar ön plandadır.

Çankırı ilimizin kökeni tarihi yanı sıra çok güzel türküleri de vardır. bunlardan birkaç tanesi Çankırı peşrevi, Ah yine akşam oldu, kaçma güzel kaçma ve çıra çattım yanmadı gibi türkülerdir. ayrıca kültürel ve sanatsal etkinlikler Çankırı halkının geçinip kalkınmasında da büyük destektir.

Atatürk 1925 yılları arasında yine bir geziye çıkıyordu bu seferki istikameti Çankırı ilimizdi. Atatürk’ün Çankırı‘ya sıklıkla ziyaretleri olmuş cumhuriyetin kuruluşundan sonra Çankırı ilimizde bir çok çalışma yapmıştır.

Çankırı’da Atatürk’ün özel bir odası tahsis edilmiş her ziyaretinde sıklıkla orada zaman geçirmiştir. ulu Önder Atatürk’ümüz Şapka kanunundan sonra gerçekleştirdiği bu ziyaretleri ilkini Çankırı ile başlatmıştır.

Elindeki panama şapkasıyla halkı  selamlamış, aynı gün Kastamonu’ya hareket etmiştir. ulu Önder Atatürk öldükten sonra da Çankırı da ki odası ziyaretçilere açık olup, Belli bir müddet ziyaret akımına  uğramıştır.

Çankırı şehrimiz sayesinde ulu Önder Atatürk’ümüzü bir kere daha sevgi ve minnetle anmış  bulunuyoruz.

Çankırı ilimizin nüfus ölçümü ise ; 196.515 olup, yine bu nüfusun 99.278’i beyefendiler , 97.237’si hanımefendiler tarafından oluşmaktadır. biz bu sayımı yüzdeye vurarak hesaplarsak ; %50.52 beyefendi, %49.48 hanımefendi yaşam sürmektedir.

Çankırı sohbet sitesi

İnsanları birbirine destek ve kenetlenerek iş yapar,  Çankırı’nın ekonomisi ve geçim kaynağı tarıma dayanmaktadır. ayrıca iş alanları ve sanayileri gelişmektedir.

kırsalda ve iç kısımda ormancılık ve hayvancılık da sıklıkla görülmektedir. Çankırı‘ya gidildiğinde ya da yazları gezilip görülecek piknik yapılacak bir çok güzel yeri vardır.

Tuz mağarası, Kır pınar yaylası, yıldız tepe kayak merkezi, taş mescittir.

Çankırı şehrimizin mutfağı da çok meşhurdur, hatta bu mutfağın lezzetleri orta Anadolu’ya kadar dayanmaktadır. Çankırı mutfağının en başında buğday ve buğday ürünleri gelmektedir. Kış aylarında özellikle salamura turşu, sirke ve salça sıklıkla yapılıp tüketilmektedir.

Efsane lezzetleri mıkla, kül çöreği, çizlenbaç, cimcik hamur çorbası, taze fasulye kavurması ve tavuk etli kuru bamya yemeği gibi yemeklerdir. değişik tatlar, denemeyi seven herkes bence deneyebilir.

Çankırı sohbet odaları Trsohbet sohbet siteleri ‘inde desteklediği üzere keyifle sohbet edebileceğiniz, Yeni insanlar tanıyabileceğiniz, rahatlıkla ve güven içerisinde hiç çekinmeden sohbete katılıp günün yorgunluk ve stresini atabileceğiniz,  kaliteli sohbet ortamlarıdır.

Ayrıca Çankırılı olmanız da gerekmiyor, dünyanın neresinde olursanız olun sohbeti temizde sizlerde sohbet edebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken kendinizi uygun bir rumuz  seçip, yazılı Chat radyo sitemize giriş yaparak sohbete katılmak, Seviyeli ve kaliteli sohbet ortamı,  güzel insanlar, harika bir sohbet sizleri bekliyor. https://www.trsohbet.net  sohbet odalarımıza tüm dostlarımızı bekleriz.

Benzer Yazılar

Konuya ait benzer yazılar

Ankara Sohbet

Ankara ❤️ Sohbet ❤️ Odaları Merhabalar, Sevgili Trsohbet sohbet okurlarım

Sivas sohbet odalarında Chat yapın

Sivas Chat sohbet sitesi Merhaba sevgili Sivas sohbet yeri arkadaşlarımız.

Sohbet odalarından en güzeli Sinop sohbet

Sinop sohbet Merhaba Sevgili Trsohbet Odaları'nın çok kıymetli üyeleri. D