Mirc Sohbet

17 Ocak 2023 tarihinde eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 6975

Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer
Layer

Mobil Sohbet

istediğiniz tüm cihazlardan bağlanabilirsiniz.

Radyo ve Müzik

Sohbet ederken Aktivitelere katılmayı unutmayın.

Sohbet programı

Sohbet programı ile güvenilir sohbet edin.

Türkçe mirc sohbet odaları

Merhaba sevgili arkadaşlar bu güz sizlere mirc hakkında bilgi vermek istedim.

İnternet global olarak kullanımı itibariyle insanların birbiri ile yazılı olarak iletişim kurabilmesi için birçok platform oluşturulmuştur. Bu protokollerden biri de internet relay Chat adında kullanılan Türkçe olarak internet aktarmalı sohbet alanıdır.

mirc sohbet

Oluşumu bilindiği kadarı ile 1988 yılında Finlandiya’da Oulu Üniversitesinde öğrenim gören Jarkko Oikarinen tarafından düşünülmüş ve yazılımı yapılmıştır.

Bu platform web tabanlı olarak insanlara yayılmaya başlaması üzerine çok ilgi görmüş ve bu nedenle geliştirilmesi kaçınılmaz olmuştur.

Bu ilginin ve popülaritenin sebebi kişilerin 1’den fazla kişiyle aynı anda sohbet etmesine olanak sağlaması olmuştur.

Tabi internetin olduğu her ülkeye dağılmaya başladıkça bu platformlar ilgiler artmış ve web üzerinden bağlanmanın dışında bir aracı program geliştirilmiştir.

Mirc adı verilen bu programı Khaled Mardam Bey geliştirmiştir ve günümüzde hala bu program üzerinden kullanımlar devam etmektedir.

1990 – 1995 yılları arasında yapılan bu programın dağılımı çok kısa sürede internet ağ kullanıcılarına sağlanmıştır.

Bu program üzerinde değişiklik yapıla bilinen ve isteğiniz doğrultusunda düzenlenebilecek bir program olduğu için çeşitlilik oluşturularak, kullanımın yayılması sağlanmıştır.

Şahıslara özel kişisel kullanımlar fazlası ile rağbet gördüğü için kullanıldığı ülkelerde geliştiriciler kendi dillerine çevirerek mirc sohbet programının bilinçli kullanılmasını ve benimsenmesine destek vermişlerdir.

Mirc Sohbet

Bizim ülkemizde de bu durum aynı şekilde olmuştur dili İngilizcenden Türkçeye çevrilip, Türkçe mirc olarak düzenlenen ve geliştirilmeye açık scriptler oluşturulmuştur.

Bu programlar en büyük popülaritelerini muhtemelen 1995 – 2015 yılları arasında ilgi ve kullanım olarak gördüler.

Daha sonrasında yavaş yavaş mobil sohbet kullanılarak iletişime geçildi, dolayısıyla biraz script kullanımları azalmaya başladı.

IRC platformlarında hizmete dayalı bir sistem olduğu için belirli yetki konumları ve yardım alanları vardır.

Sohbet esnasında oluşabilecek sorunların takibi ve yardımı mircler üzerinden daha rahat olduğundan için kullanımları tavsiye edilmektedir.

Türkçe Mirc geliştirilebilinir olduğu için aslında sohbet kullanım alanı ile ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi yapmanızı sağlar.

Günümüzde çok fazla IRC sunucusu bulunmakta ve dolasıyla kendilerine özgü scriptleri mevcuttur.

Scriptiniz sayesinde birden fazla IRC sunucusuna aynı anda girebilirsiniz, her sunucu alanında da isterseniz farklı özellikleri kullanabilirsiniz.

TrSohbet.Net’e ait mircimiz tamamen güvenli bir bağlantıda olup indirilmesi durumunda bilgisayarınıza herhangi bir zarar verme durumu söz konusu değildir.

Gönül rahatlığıyla mircimizi kullanabilirsiniz, zira kullanıcılarımız ve yönetimimiz de scriptimizi kullanmaktadır.

Mirc Sohbet odaları

Birkaç mirc özelliğini örnekle daha net bir şekilde anlatacak olursak; başta önerebileceğimiz özelliklerden biri oluşan her durumu log tutabilmek.

Özel pencerelerinizde oluşan sohbetler, kanal genellerinde oluşan sohbet ve olaylar dizini gibi.

Bu loglama işlemi tabi ki isteğiniz doğrultusunda olmaktadır isterseniz bu özelliği kapatabilirsiniz ya da belirli kısıtlamalar getirebilirsiniz.

Diğer bir örneğimiz; mircinizin renklerini kendi isteğiniz doğrultusunda değiştirebilmeniz ve sayfalara resim ekleyebilmeniz.

Mirc üzerinde gördüğünüz her alanı ya da kişilerin nicklerini farklı renklere ayarlayabilirsiniz, kendi nickiniz ve yazım renginiz de değişebilmektedir.

Kanaldaki nick isimlerinin bulunduğu bar kısımların arka plan rengi değişmekle birlikte, kanal kısımlarının arka planına da resim yükleyebilirsiniz.

Mirclerin alt tabanlarına baktığımızda birkaç alan vardır, aslında bunlar bizlere istediğimiz özellikleri sağlamaktadır.

Alt+a kullanılarak girilebilinen aliases bölümü, aslında kısa yollar kullanarak istediğimiz her şeyi yapmamızı sağlar.

Genel olarak F tuşlarına kısa yol eklenmesi olarak kullanılmaktadır, bu kısa yollar örneğin birini kanaldan atmak tek tuşla gerçekleşebilir.

Türkçe mirc indir

Aliases bölümüne aslında çok fazla özellik eklenebilir bu kişilerin tamamen platform ile ilgili hayal güçlerinin ürünleridir.

Aynı şekilde remote bölümüne de yapılmak istenen özellikler eklenebilir, bir sınırlama ya da kısıtlama yoktur.
Eklemek istediğiniz özelliklerle ilgili sunucumuzda yardım vermekteyiz, giriş yaptığınız zaman mirchelp kanalımızı ya da help kanalımızı kullanabilirsiniz.

İsteklerinizi bizlere belirttiğiniz zaman size uygun olan özellikleri tarafınıza düzenleyerek iletebiliriz.

Sohbet edebileceğiniz alanın sizin için kaliteli, keyifli ve isteğiniz doğrultusunda size özel tasarlanmış olmasını önemsiyoruz.

Geliştirmekte olduğumuz mircimiz hakkında sizlerden gelecek her türlü görüşleri, önerileri ve şikayetleri dikkate alacağımızdan şüpheniz olmasın.

Sunucumuzda mircimizi kullanarak, keyifle sohbet etmenizi temenni ediyoruz.